A tartós kapcsolatokban, a több évtizede tartó házasságokban igen gyakori a távolság érzékelése. A távolodás apránként, némán, lassan épülhet ki, és mikor már fáj, akkor már olyan nagy a távolság, hogy nem érik el egymást a felek, és ezt a szeretetlenséget, figyelemhiányt meg is fogalmazzák.

Jobb esetben kulturáltan, vádaskodásmentesen, igénymegfogalmazással. Rosszabb esetben vádaskodás, személyeskedés, sárdobálás vagy sértődés formájában.

Miért távolodunk el a párunktól?

A lista hosszú, de azért néhány jellemző szokást vagy cselekvést érdemes megemlíteni:

  • leginkább a család működtetéséről szól vagy nem megértő a kommunikáció
  • a gyerekek, a munka és a háztartás annyi energiát von el, hogy egymásra nem jut figyelem
  • fellelhető az apró vagy nagyobb hazugságok, ígéretek be nem tartása
  • magárahagyatottság érzése a problémákkal való megküzdésben
  • az egyik fél magánéleti krízise (munkanélküliség, depresszió, betegség, családtag elvesztése…)
  • nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű szexuális együttlétek
  • lekezelő bánásmód
  • pozitív megerősítések hiánya
  • közös jövő tervezésének hiánya
  • mindennapos, párkapcsolatot erőstő rituálék elmaradása

+ Ezek mellett jellemző még, ha nem „felnőttként” vannak jelen a kapcsolatban, hanem az egyik fél átveszi a szülő szerepét és ezzel a lendülettel a másik fél bekerül a gyerek szerepbe (tyúk vagy tojás kérdés, hogy ki mozdult ebbe az irányba hamarabb).  Ilyenkor az egyik fél azt a szokást veszi fel, hogy megmondja, mit kell tennie, gondolnia a másik félnek. Korholja, neveli a partnerét, aki egy idő után haszontalannak, alárendeltnek érzi magát és inkább távolságot tart a partnerétől. Ha ilyen esettel találkozom, azt szokták megfogalmazni, hogy olyan érzésük van, mintha a saját anyjukkal/apjukkal élnének és ez semmiképpen sem teszi vonzóvá a partnerüket. Többször fordul elő, hogy a feleség igyekszik mindent egyedül elvégezni, fejben tartani, megoldani, és bár eleinte ez kényelmes a férfi számára, előbb-utóbb hiányként éli meg, hogy a felesége nem néz fel rá, nem dicséri, nem tud mellette érvényesülni. A feleség ezekben az esetekben meg azt éli meg, hogy olyan, mintha a férfi a gyereke lenne. Mindent ő old meg helyette, többszöri jelzés ellenére sem történnek másként a dolgok, és egyszer csak kifárad, érzelmileg kiég ebben.

Mit tegyünk egy ellaposodott kapcsolatban?

Ha szeretnénk felrázni, új alapokra helyezni a párkapcsolatunkat, akkor érdemes a főbb területeken való működésünket feltérképezni, majd megfogalmazni azt, hogy milyen szokásokkal működtetett kapcsolatban szeretnénk élni. Egyeztetni az alapszükségleteinket, segítséget adni a másiknak ahhoz, hogyan lehet felénk kimutatni úgy a szeretetet és a figyelmet, ami gesztusok által valóban megérezzük azt. Ha szükséges, változtatni a munkamegosztás arányán, helyet találni a közös minőségi időtöltésekre. Elengedhetetlen az is, hogy a partnerek dolgozzanak magukon, növeljék az önismeretüket, a társismeretüket és találják meg a megfelelő motivációjukat ahhoz, hogy legyen erejük a párkapcsolatért tenni, illetve befogadóvá tudjanak válni a társuk gesztusai iránt.

Gyakran hallom pároktól, hogy többször is nekifutottak maguk rendezni a problémáikat, de egy idő után visszacsúsztak az eredeti helyzetbe, vagy veszekedés, sértődés lesz a beszélgetésükből. Ennek oka az is lehet, hogy nem megfelelő a kommunikáció, nem pontos az igénymegfogalmazás, vagy egyszerűen nincs már új nézőpontjuk, ami kizökkentené őket a régi kerékvágásból. Ha együtt dolgozom a párokkal, akkor ezek kezelhetővé válnak, és a megfelelő stratégia nagy segítséget ad számukra, hogy kevesebb idő alatt létrehozhassák a kapcsolatuk új, boldogabb fejezetét. A tanácsadás menetéről ITT tudsz olvasni.

Laskai Nelli, házassági tanácsadó

borítókép: pexels.com

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!