Gyakran hallom kliensektől, hogy egy-két évig próbálkoznak megoldani a problémájukat, de a kezdeti változtatások után ugyanoda jutnak, ahol voltak.


Vajon mi az oka annak, ha a pároknak mégsem sikerül megjavítani a párkapcsolatukat?


Röviden:
1, Ugyanazzal a tudással, ugyanoda jutnak, mint előtte
2, Nem ismerik, nem fejlesztik magukat
3, Nem ismerik egymás reakcióinak az okát

Ez tényleg rövid válasz volt, és tudnék még gátló tényezőket felsorolni, de ez a három biztosan megakasztja a javítási kísérletet.

Edina és Jakab azért kerestek meg, mert hiába beszélték át hosszú hónapokon át a párkapcsolati elakadásukat, hiába változtattak ezen-azon, a végeredmény ugyanaz a távolság, csak legalább volt egy-két jó pillanatuk. Már nem is szeretnek egymáshoz szólni, mert mindig ugyanaz a vége: szomorúság és vádaskodás.
Edina ugyanazokat sorolja évek óta: nem érzi szeretve magát, fáradt, nem kap elég figyelmet, a gyerekek és a házimunka az ő feladata, mégsem kap megbecsülést otthon.
Jakab kétségei is ugyanazok: van-e értelme együtt maradniuk, ha mindig ugyanabba a lelkiállapotba kerülnek. Megszűnt az intimitás, inkább lelombozzák, mint felvidítják egymást.
Ami közös bennük, hogy válni egyik fél sem akar. Erre tudnak építeni, ez az, ami a közeledés vágyát megadja nekik.


De vajon tényleg közeledni akarnak, vagy csak nem akarnak messzebb kerülni egymástól?

Minden párkapcsolati probléma komplex. A párkapcsolatban történő működésünk függ attól, hogy mit tanultunk a szeretetről, az elfogadásról, a megbocsátásról, az önérvényesítésről, a nézőpontokról, a konfliktus kezeléséről, milyen az értékrendünk, a megküzdési stratégiánk, mennyire tudjuk motiválni magunkat, mennyire vagyunk képesek lélekből jelen lenni egy adott szituációban az egóvezéreltség helyett stb. És még akkor nem beszéltünk az adott szituációról, az élethelyzetről, a nehézségekről, a vállalásainkról, döntéseinkről és a párunk működéséről, a párkapcsolat törvényszerűségeiről.

Ha nem látunk rá a saját ok-okozati összefüggéseinkre, a saját működésünkre (automatikus programjaink, sérüléseink, igényeink), sem a párunk működésére, akkor csak a felszínen maradva próbáljuk meg elérni a közeledést. Azonban, ha ma csak ugyanazt tudom, amit két éve, akkor várhatóan ugyanazt a végeredmény tudom produkálni. Ezért van szükség olykor egy kis segítségre, hogy új nézőpontok, rálátások, felismerések kerüljenek be a körbe.

Segítséget kérni nem gyengeség, nem elvesztegetett idő, nem „szennyeskiteregetés”, hanem egy bölcs döntés, mert miért vergődj a kapcsolat adta szomorúságtól, ha esély van arra, hogy jól működtetve, boldogan élhessetek együtt.

Itt tudsz tájékozódni a tanácsadás menetéről, itt pedig könyveket találsz a témában, ha mégis egyedül szeretnétek próbálkozni.

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!