A tartós kapcsolatban élő ügyfeleim, Panna és Gábor arról számoltak be, hogy 16 év után teljesen elhidegültek egymástól. Ennek következtében az utóbbi egy-két évben folyamatosan nyírják egymást. Mindennaposak a játszmázások, a szándékos sértegetések, és a válaszreakcióként adott sértődések, kivonódások. A gyermekeik már nagyok ahhoz, hogy ezt kiszúrják, és szóvá tegyék, kérve a nyugalmat és biztonságot. Olykor zokogva, olykor csendben a gyerekszobába húzódva. A gyerekek visszajelzései adták a löketet Pannáéknak, hogy megoldást keressenek, és valamilyen módon egyensúlyt hozzanak az életükbe.

Amikor hozzám érkeztek, feltűnt, hogy amíg az egyikőjük beszélt, a másik „pofákat vágott”, fintorgott. Tiszteletlenek voltak egymással a beszélgetés során is.

Idővel eljutottunk oda, hogy a saját sérelmeikre történő vigaszkeresés után elkezdtek figyelni egymásra. Eleinte folyamatosan ellenérveket gyártottak, majd kis segítséggel elkezdték egymás érzéseit meglátni a mondatok mögött, és az érzések azonosítása után az érzésekre történő reagálás lett a cél. Ők maguk is meglepődtek, hogy milyen érzések, félelmek, vágyak mozgatták, mozgatják magukat és a társukat.

Az empátia gyakorlása során kicsit közelebb kerültek egymáshoz, és vigaszt találtak egyes sérelmeikre, nyitottá váltak arra, hogy jobb legyen a közös életük. A javítási munka további fázisairól, gyakorlatairól most nem írok, inkább felsorolok 5 dolgot, amit Gáborék megneveztek az eltávolodás előidézőjeként, konzerválójaként:

1, Nem volt biztonságos tér az igények, vagy sérelmek kifejezésére, mert az igénykifejezést támadásnak vették egymástól, így a konfliktus elkerülése érdekében egy idő után inkább nem szóltak erről, de a keserűségük megmaradt.

2, Mivel elégedetlenek voltak azzal, amit a társuktól kaptak, így nem álltak javítási szándékkal, érdeklődéssel a társuk felé. Olykor direkt blamálták egymás törekvéseit.

3, Szexmentesség: először azt vették észre, hogy 1 hónap telt el szex nélkül, majd negyedév, végül egy éve nem bújtak össze. Ráadásul inkább le is mondtak a szexről, mintsem energiát tegyenek a kapcsolatuk javítására.

4, Nem emlékeztek meg a jeles napokról, évfordulókról, nem ünnepelték meg egymás sikereit.

5, A barátokkal beszélték ki a társ hibáit, és jólesően hallgatták, ahogy a barátok közösen utálkoznak a társ felett.

A kapcsolatok természete előhívja a közeledési, távolodási időszakokat. De vajon a kapcsolatokban élő felek ezt hajlandóak elfogadni és rugalmasan, tudatosan kezelni azt?  A felek megsértődnek azon, hogy nem tudják jól szeretni egymást, vagy inkább energiát fektetnek abba, hogy megtanulják úgy kifejezni a szeretetüket, ahogy a másik fél igényli? A konfliktuskezelés letorkolásból, sértődésből, vagy a probléma feltárásából, a közös erő bevetéséről szól?

Ezek fontos kérdések, vagyis a válaszok rendkívül fontosak ahhoz, hogy megismerjük, a kapcsolatunkban hogy működünk, mennyire van önismeretünk, mennyire éljük tudatosan az életünket… és javítani tudjunk azon, ami nem működik jól.

Ha szeretnéd, hogy neked is segítsek túl jutni  az elakadáson, a krízisen (akár megcsalt, akár hűtlen fél vagy, akár a kommunikációban, egymás megértésében vagytok elakadva, boldogtalan vagy, és nem találod a kiutat), itt írd be magad a naptáramba. Szívesen fogadlak, hogy ne titkok vagy kétségek között kelljen élned, hanem megismerd az erőforrásaidat, és használni tudd őket a boldogságod megélése érdekében.

Örömteli napot kívánok!

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!