A kisgyermekes párok mindennapjait számos olyan kihívás érheti, amelyek veszélyeztethetik a párkapcsolatot. A szülőség szerepköre háttérbe szoríthatja a férfi és a nő kapcsolatát, hiszen a közös figyelem most az utódgondozásra irányul. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy minden kisgyermekes családban párkapcsolati problémák ütik fel a fejüket, azonban érdemes résen lenni, és tudatosan elkerülni az eltávolodást okozó viselkedést. Nem egyszer hallottam már a tanácsadáson anyáktól és apáktól, hogy bárcsak hamarabb tudtuk volna, hogy mire kell figyelnünk…

Kisgyermekes szülők párkapcsolati problémái

Néhány gyakori veszély, amellyel kisgyermekes párok szembesülhetnek:

  • 1. Időhiány és fáradtság. A gyermeknevelés rengeteg időt, figyelmet és energiát igényel. A szülők gyakran túlhajszoltak és fáradtak lesznek, és nincs sem idejük, sem energiájuk a kettesben töltött minőségi időtöltésre. Érdemes igénybe venni a családi, baráti segítséget, hogy minden héten legyen idő, amit kettesben töltötök, és nem csak a kettesben töltött idő számít, de az az én-idő is, amivel egyénileg is fel tudtok töltődni.
  • 2. Kommunikációs nehézségek. A kisgyermekes évek során a párok gyakran kevesebb időt és lehetőséget kapnak a mélyebb kommunikációra. A 24 órás gondoskodás, a feladatok és a stressz miatt a párkapcsolat fontos kommunikációs pillérei gyengülhetnek, és felszínesebb, funkcionális beszélgetésekre korlátozódhatnak. Mennyit evett a gyerek? Mikor, hova kell vinni különórára? Ki a soros a fürdetésnél… stb. Előfordul, hogy a babával otthon lévő szülő érdeklődési köre beszűkül a szülői feladatkörre, és féltékeny lesz a dolgozó szülő színesebb mindennapjaira, mégha az csak a munkahelyi környezetet jelenti is, így nehezebben hallgatja a munkatörténeteket, ami felbonthatja a kapcsolati egyensúlyt.
  • 3. Elvárások és szerepek. A gyermeknevelési felelősséggel járó elvárások és szerepek néha megoszthatják a párokat. Az eltérő nézetek és elvárások a gyermeknevelésről, a munkamegosztásról vagy a pénzügyekről konfliktusokhoz vezethetnek, és megterhelhetik a párkapcsolatot. Érdemes a család saját működési szabályzatát elkészíteni, és bár biztosan kompromisszumokat kell kötni, de a későbbi sértődések és konfliktusok elkerülése érdekében hasznos lesz majd.
  • 4. Intimitás hiánya. A kisgyermekes évek során az intim pillanatok és a romantikus kapcsolat ápolása gyakran háttérbe szorul. Az állandó gyermekközpontúság és a szexuális élet megváltozása a pár intimitását és így a kötődést is befolyásolhatja. Nem csak a testi érintés, hanem a lelki közelség is rendkívül fontos az intimitás megtartásához. Elmélyülni egymás tekintetében, érdeklődni a másik felet foglalkoztató témáról bármennyire kis dolognak tűnik, annál sokkal fontosabb a kiegyensúlyozott párkapcsolat megtartása érdekében.
  • 5. Társaságkerülés. A kisgyermekes szülők gyakran kevésbé tudnak időt szánni barátokra, társasági eseményekre vagy közösségi tevékenységekre. Ez a szociális izoláció és a társas támogatás hiánya negatív hatást gyakorolhat a párkapcsolatra és a felek mentális egészségére. Gyakran hallom, hogy a feleség és a férj egymás legjobb barátja és minden tevékenységet együtt végeznek, azonban ez idővel visszaüt, hiszen annyira feloldódnak egymásban, hogy elveszítik önmagukat a kapcsolatban. Az optimális arányra tudatosan kell figyelni.

Mi a megoldás?

Fontos azonban megjegyezni, hogy bár ezek a veszélyek jelen lehetnek a kisgyermekes párok életében, az erős és egészséges párkapcsolat kialakítása és fenntartása lehetséges. A nyitott kommunikáció, az együttműködés, a rugalmasság és az időszakos pihenés és támogatás kulcsfontosságúak a kihívások kezelésében. Ha a problémák tartósak vagy jelentős stresszt okoznak, érdemes lehet párkapcsolati tanácsadást keresni a segítségért és támogatásért, amíg késő nem lesz. Ha szeretnéd, hogy együtt dolgozzunk a kapcsolatotok és boldogságérzeted érdekében, itt tudsz olvasni a tanácsadás menetéről.

Laskai Nelli
házassági tanácsadó, NLP tréner

birítókép: pixabay.com

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!