hands-1246170_1280.jpgA szakmámból fakadóan elég sokszor szegezik nekem a kérdést, hogy mit tapasztalok, mik a leggyakoribb problémák a kapcsolatokban. Tapasztalataim szerint a tünetek sokfélék lehetnek.

A megromlott párkapcsolatban élők arról számolnak be, hogy sértettségük, dühük, vagy hiányérzetük eltávolítja őket a társuktól. A megsértett ember nehezebben kezeli helyén az aktuális feladatokat, nem képes szeretettel fordulni önmaga, és a másik felé. Áldozatnak érzi magát, és kárpótlásra vágyik. A körülményeiért, a múltban szerzett fájdalmakért a társát okolja, és nem érzi magát elég erősnek, az életet pedig igazságosnak ahhoz, hogy kilépve az áldozat szerepből, tudatossá váljon.

Ha a felek már nem ugyanarra vágynak egymástól, és nem teszik bele a kezdeti érdeklődést a másik iránt, elkezdenek a hiányra fókuszálni, majd kijelentik, ez a kapcsolat nem működik, sőt, abban reménykednek, talán odakint van valaki, aki jobban megfelel az elvárásoknak. Már nem a javítás kerül a fókuszba, hanem valami új behívása.

Gyakori párkapcsolati problémák és megoldásai

1, Kommunikáció hiánya

Általában a nők panaszkodnak arra, hogy a  szűkszavú társukkal nem tudnak megbeszélni semmit. A férfiak is szoktak hasonló megállapításra jutni, de ők azt tapasztalják, hogy a feleségük vagy „mindent jobban tud” náluk, vagy megsértődik a beszélgetés során. A kommunikáció leállásának több oka is lehet, de talán lényegesebb, hogy mi az, ami ebből az állapotból kizökkenti a párt. Ha nem tudtok beszélgetni érzelmekről, a párkapcsolati problémákról, akkor kezdjétek olyan témával, amiben egyikőtöknek sincs lelkiismeret furdalása. Legyen a téma a hobbitok, egy film, amit mindketten láttatok, egy közös terv átbeszélése. A lényeg az oldott hangulat, és a másik hibáztatásának elkerülése.

2, Én-idő hiánya

A párt – főleg, ha már gyermekük is van – könnyen magával sodorja a napi rutin lavina. Leginkább szülőként funkcionálnak, amibe nem fér bele az önzésnek tűnő saját elvonulás. Legtöbbször a társ az, aki nem szeretne egyedül lenni, és követeli a másik fél jelenlétét. A legjobb, ha úgy tudják kialakítani a napot, hogy mindenkinek legyen egy kis ideje saját magára. Amikor nem kell mások fejével gondolkodnia, csak arra figyelhet, ami jó érzéssel tölti el. Ez mindenképpen megtérül a kapcsolatban. Kipihentebb, feltöltődött, jó kedélyű társat kap vissza az ember.

3, Házimunka egyenlőtlen elosztása

Sok feleség érzi azt, hogy ragaszkodva a régi hagyományokhoz, az otthon végzendő munkák női munkának számítanak. A bevásárlás, a főzés, a mosás, a vasalás, a takarítás, a fürdetés, a meseolvasás, a lecke kikérdezése, a határidők fejben tartása, a nagyszülők gondozása. Régen jobban tudott ez működni, hiszen volt idő, mikor csak a férfi dolgozott, ám most már kétkeresős a családmodell. Javasolt leülni egy nagy papírral, tollal, és közösen összegyűjteni az összes munkát, ami a ház körül és benne található, majd először akképp szortírozni, hogy kinek melyik feladat a testhezálló, amit szívesen megtesz, majd a maradékot, akár heti váltásban, de elosztani.

4, Intimitás hiánya

Az esetek többségében a tartós kapcsolatokban a szexuális együttlétek száma, időtartamának hossza csökken, és minősége is romlik. Ez köszönhető akár a szerzett sérelmeknek, önmagunk és társunk elfogadásának hiányának, az őszintétlenségnek. Az intimitás hiánya nem okozza a párkapcsolat romlását, hanem a nem jól működtetett párkapcsolat hozza az intimitás hiányát. Ez egy megfordítható folyamat. Ha elkezdek új szemmel nézni a társamra, ha a szeretet és nem a harag az, ami dominál bennem, ha akarom, hogy felkeltse az érdeklődésemet, akkor tudok úgy benne lenni a helyzetben, hogy én magam előidézzem az intim közelséget, ahelyett, hogy csak várnám, hogy a társam találja ki, mit is várok el tőle.

5, Hűtlenség

A rosszul működtetett kapcsolatokba előbb, vagy utóbb belép egy harmadik tényező. Alkohol, munkamánia, gépfüggőség, vagy egy másik személy képében. Amikor viszonyt kezd valaki, akkor kevés esetben történik meg azért, mert a házastárs kevésbé tetsző, vagy, mert a szerető annyival jobb lenne a házastársnál. Azért alakítja ki a hűtlen fél a viszonyt, mert keresi azt a részét önmagának, amit már nem érzékel egy ideje. A hűtlen házastársak közül volt, aki a szabadságát, a függetlenségét, a szerethetőségét, férfiasságát, nőiességét, felelősségmentességet, szexisségét nevezte meg az otthonról hiányzó, ám kint megtalált részként. A hűtlenség lehet a kapcsolat szétszakítója, ugyanakkor a felek, ha a szeretet és az elköteleződés megvan bennük, akkor lehet egy ugródeszka is, ami által egy figyelmesebb, teljesebb kapcsolatot élhetnek meg együtt. A kérdés ekkor már nem az, hogy a hűtlen mit tett és hányszor és kivel, hanem az, hogy mit és hogyan tudnak beemelni a házasságba, hogy egymás mellett is önmaguk lehessenek.

A párkapcsolati problémák megoldhatóak, ha mindkét fél elkötelezi magát a kapcsolat és egymás iránt. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy bár párkapcsolati problémáról beszélünk, de azért az egyén önmaga egyedül is sokat tehet azért, hogy kapcsolata virágzóvá, kielégítővé, előremutatóvá váljon.

Segítő kérdések a kapcsolat újraépítésénél:

Melyik jó tulajdonságaimra szeretnék figyelni?
A társam melyik jó tulajdonságát akarom látni?
Mik a közös vágyaim a társammal?
Mit vagyok hajlandó megtenni, hogy a megrekedt kapcsolatot kimozdítsam?
Ma vagy hátralévő életedben a legfiatalabb! Kezdj el élni!
A Boldognak lenni könyvben számos technika, jó gyakorlat található az önbizalom növeléséhez, a párkapcsolat-javításához, a pozitív kommunikációhoz, és a hatékony konfliktuskezeléshez.

Vidd még ma, és rendezd újra az életedet! Megérdemled.

Laskai Nelli
házassági tanácsadó, életöröm tréner
a Boldognak lenni könyvek szerzője

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!