Sok esetben valóban akkor fordulnak hozzám az ügyfeleim, amikor már felemészti őket a problémájuk, már olyan szintű az eltávolodás közöttük, hogy utolsó kapaszkodóként felkeresnek egy házassági tanácsadót, aki segít nekik. Általában ebben a szakaszban jóformán már az első beszélgetésünktől azt várják, hogy itt, hármasban kikiáltunk egy „hibást” és egy „áldozatot”. Azt várják, hogy a beszélgetés során dőljön valaki felé az igazság mérlege.

Viszont a beszélgetések során nem ez történik. Megnézzük az ok-okozati összefüggéseket, feltárjuk, hogy kinek mi az a program a fejében, amitől azt teszi, tette, amit. Mit gondolnak a párkapcsolatról, egymásról, önmagukról. Ettől érdekessé tud válni a folyamat. Új megoldások kerülnek elő, lehetőségek, új nézőpontok segítik a párt a továbbjutásban.

Végre nem hibáztatás van, hanem érdeklődés, figyelem, és a nyomozati fázisból egy építkező, érdeklődő kommunikáció veszi kezdetét.

Endre és Olga esete is tartogatott fontos felismeréseket. A házasságban hűtlenség történt, Endre a házasságán kívül keresett megoldást a problémájára. Amikor arról beszéltek, hogy mire volt szüksége, amit a viszonyban megtalált, akkor a férfi azt mondta, hogy egy dolog hiányzott neki otthon, az pedig az elismerés.

Felidéztettem velük az elmúlt időszakot, hogy ki, mi miatt volt büszke a társára. Nem nagyon találtak alkalmat, amikor is elismerték volna egymás érdemeit. Endrének a dicsérő szavak és a testi érintés a szeretetnyelve, így érthető, hogy az utóbbi időben nem érezte szeretve magát. Ennek ellenére nem kell azt gondolni, hogy Olga egy rideg nőszemély lenne. Számára a közös minőségi időtöltés az, ami megmutatja, hogy szeretve és elismerve van. Endre pedig egészen más módon fejezte ki a szeretetét, ami sajnos nem ért célba. Így kölcsönösen nem töltötték egymás szeretettankját. A lélek szomjazni kezdett, és kereste, hol talál vízforrást magának.

Amikor eljövünk otthonról, akkor hozunk magunkkal egy szerszámosládát, amelyben benne vannak a tanult megoldásaink. Amit a szüleinktől láttunk, amit a barátainktól, számunkra fontos személyektől láttunk, hogy ők miként oldják meg a konfliktusaikat, nehézségeiket. Hogyan élnek kapcsolatban, mi fontos számukra, mit várnak el a társuktól, és ők maguk mennyire felelősségvállalóak.

Azután kikerülünk a nagybetűs életbe, és önálló lábra állunk. Megismerkedünk valakivel, akivel kapcsolatot alakítunk ki. Viszont a két fél feladataira nem biztos, hogy elég lesz, vagy illeszkedni fog hozzá az a tudástár, amit az addigi napig összehoztunk magunknak. Éppen ezért a felmerülő nehézségekért sokszor a társunkat hibáztatjuk, pedig jól működtetett kapcsolatunk lenne, ha túl tudnánk lépni a személyeskedésen, és meg tudnánk határozni kellő ön-, és társismerettel, hogy mit miért teszünk, és tudatosan átformálnánk azt arra a folyamatra, amit meg szeretnénk élni.

Visszatérve a címadó magyarázathoz, Endre azt mondta, hogy azért nem vált el, mert szereti a feleségét. A kérdés már csak az, hogy kinek mi fér bele a „szeretlek” szó mögé. A hűtlenség elmondása szerint egy szelepet nyitott, és már nem haragudott a feleségére, hanem elnézővé vált vele szemben. Sőt, egy idő után kompenzálni kezdett.  Nem akarta szétverni a házasságát, nem akart szakítani, csak egy dolgot akart, hogy valaki elismerje, várja, értékelje őt. És egyszer csak felfigyelt a kedves munkatársnőre, akivel eleinte csak közös kávézások voltak a céges büfében, majd szándékosan keresték egymás társaságát. Viszony lett belőle, mert Endre jól érezte magát, végre pezsgett újra az élete. Nem a szeretőjének személye volt a viszony értéke, hanem az, amit mellette érzett.

Nyilván, minden hűtlenség fájdalmat okoz, bizalmatlanságot hoz, és a titkolózás árulásra utal. Ám, ha a pár elköteleződése erős, és egymással akarják a kapcsolatukat helyrehozni, és hisznek abban, hogy számukra előnyössé tudják még formázni, akkor mindaz, ami a hűtlenség kapcsán felismerést adott, amivel többek lettek, megismerték magukat, és a társukat igazán, előny lehet a továbbiakban.

Mi kell hozzá?  Elköteleződés, szeretet, kárpótlás, megbocsátás, tiszta kommunikáció, helyes konfliktuskezelés, közös célok, feltöltődés, személyes életút megtalálása, és megélése – egymás mellett. Békében.

 

Keresd a segítő megoldásokat magadnak, vagy ajándékozd a pozitív változást másnak:

Bejelentkezés tanácsadásra –>

Összhangban Lenni – Segítő könyv hűtlenség utáni kapcsolat-javításra, életöröm növeléséhez — >

Boldognak Lenni – Segítő könyv önbizalom növeléséhez, a kapcsolatok megértéséhez — >

Építed vagy rombolsz? – Segítő könyv, hogy meglássuk, mi okozza az elakadást, és mit kell tenni, hogy változtassunk, gyakorlatok megbocsátáshoz, magabiztossághoz, boldogságban élni kapcsolatban vagy egyedül —>

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!