A tartós kapcsolatokban ismerik meg egymást igazán az emberek. Akkor, amikor már együtt élnek, együtt oldják meg az életükbe érkező feladatokat. Amikor már megérkezik a felismerés, hogy a számomra eddig halhatatlan, legyőzhetetlen, tökéletes, és kivételes ember mégsem egy szuperhős.

Ennél a pontnál eljön a nagy kérdés: vajon vele akarok élni, vagy valaki mással sokkal jobb lenne?

Mindenkinek van árnyoldala és fényes is. A fényest látva meggyőződünk arról, hogy csak ő az, aki nekünk kell, megfogtuk vele az Isten lábát. Azonban, amikor azokat a tulajdonságait, viselkedési mintáit látjuk, amelyekkel nem igazán tudunk azonosulni, akkor elég nagy a kísértés, hogy talán szakítani kellene vele, hiszen nem gondolunk mindent egyformán, és ez feszültséget okoz.

Amikor nagy a távolság a vágyott élet, és a valóság között, amikor az ember a belső feszültséget nem tudja egyedül, magában feldolgozni, és szeretetre, elismerésre, szexuális energiára vágyik, akkor nagy eséllyel fog belépni egy harmadik a képbe. Munkamánia, szenvedélybetegség, szerető… attól függően, hogy mit gondol, mit érez egyes helyzetekben, mi felé érez legnagyobb késztetést. 

Gábor és Panni történetében is eljött az a pont, amikor a megcsalás belépett az életükbe. Noha, a döntést egyedül Gábor tette meg, mégis csak közösen építgették azt az utat, aminek később a hűtlenség lett az okozata. Amikor hozzám fordulnak segítségért, sosem keresek hibást. Nem az a célom, hogy megállapítsam, ki a „szemét”. Az a cél, hogy megértse a pár, hogy mi vezetett a krízisig, és hogyan tehetnek másként valamit a továbbiakban, hogy újra közeledni tudjanak egymáshoz, és teszem hozzá, önmagukhoz. A döntés felelőssége az övéké marad továbbra is: akarnak változni, hajlandóak-e tenni érte, vagy sem. 

Gábor 12 év után lett hűtlen a feleségéhez. Miután egy közös ismerősük meglátta a férjet egy másik nővel, lavinaként megindulva fény derült mindenre. A feleség úgy érezte, el kell döntse, hogy Gábor-e az, akivel élni akar. Azonban Gábor szerint Panni viselkedése az oka a történteknek, így Panni  örülhet, ha Gábor egyáltalán elgondolkodik azon, hogy együtt maradjanak-e. Panni úgy érzi, változnia kell, hogy együtt maradhassanak. És ez igaz is, csak nem mindegy, hogy miben és miért akar változtatni. Gábor viszont ragaszkodik ahhoz, hogy ultimátumot adjon a feleségének: vagy megváltozik bizonyos dolgokban, vagy továbbra is fenn fogja tartani a szeretői viszonyt. Ezt a döntését arra alapozza, hogy ő mindent megtesz a családért, biztos egzisztenciát teremtett, joga van ahhoz, amit kér. 

De mi az, amit elvár Gábor Pannitól?

A mindennapos szexuális érintkezést. Hiszen ő attól érzi szeretve, elismerve, férfiasnak magát. Valahányszor elutasítást kap, akkor azt játszmának érzékeli, és haragra gerjed, majd mintegy „büntetésként” elmegy a szeretőjéhez.  Ez a kör azonban Panniban nem a szeretettség érzését erősíti, hanem épp ellenkezőleg, a távolodást érzékeli, amit csalódás és kiábrándulás követ. Nehéz neki ebben az állapotban nyitottnak lenni a férj kívánságára…

Hogyan fognak tudni közeledni egymáshoz?

Első pontként határozottak abban, hogy egymással akarnak élni, nem akarnak külső kapcsolatot fenntartani. Szándékukban áll tisztelni egymást, és arra törekedni, hogy a másik fél boldog legyen mellettük.
Mindkét félnek meg kell ismernie önmagát, a saját viselkedését, a mintáit (és később az egymáséit is), hogy tudják, mi miért történik közöttük. Miután egymástól megkapták a saját útmutatókat, hogy miből érzik szeretve magukat, mi a vágyuk, mi az, ami feszültséget gerjeszt közöttük, akkor megtanulnak bánni ezzel az értékes információval. Ezen kívül, mikor már pontosabban – és egymás hibáztatása nélkül – tudják megfogalmazni az érzéseiket, vágyaikat, nehézségeket, akkor a békés kommunikáció elsajátításával és annak használatával együtt tudják építgetni az utat, melyen mindketten tényleg járni szeretnének. Törekedniük kell arra, hogy az alá-fölérendeltség helyett partneri legyen a viszony. Ehhez azonban önismeret, korrekt önértékelés, egymás tisztelete kell. 

Idővel Gábor felismerte, hogy makacssága nehezíteni fog ezen a közeledési munkán, hiszen számára erősen beivódott az a gondolat, az a viszonyítási pont, ami alapján ő férfiasnak, erősnek, és sikeresnek érzi magát. Ezt a szexualitásban, a „szófogadásban”, csodálatban méri. Ha ez nincs meg, az ő viselkedési mintáját követve, azonnal a szeretőhöz való menekülés lesz a válasz.

Panni arra a felismerésre jutott, hogy számára a behódolás az önbizalmának, önértékelésének hiányából fakad. Gyermekkora óta érzi, hogy ő nem érdemel jó bánásmódot. Mivel fél az agressziótól, a konfrontálódástól, ezért csak azt az egy eszközt ismeri, amivel bánni tud: a kivonódás, az elutasítás, még akkor is, ha ez testi bántalmazásba is fordul. Ha megtörténik a bántalmazás, nem haragszik a társára, mert úgy érzi, ez jár azért, amiért el merte utasítani őt. 

A felismerések, a viselkedési minták feltérképezése, a védett környezetben történő érzések kitárulkozása szelepet nyitott az évek óta fennálló feszültségnek. Sokat segített Panninak, hogy el merte mondani mindazt, amit a kapcsolatukról, és Gáborról, meg önmagáról gondolt. A közeledés megindult, a gyakorlati elemeket beépítve lehetőséget kaptak, hogy másként tegyenek dolgokat, mint eddig. Kezdve ott, hogy másképp gondolkodjanak a történtekről, a történésekről, önmagukról, a társukról, a világról mint eddig…

 

Bejelentkezés SEGÍTŐ BESZÉLGETÉSRE —>

SEGÍTŐ KÖNYVEKET OLVASNÉK PÁRKAPCSOLAT, ÖNBIZALOM TÉMÁBAN —>

 

 

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!