A tél idén hidegebb és fagyosabb volt, mint ahogyan az utóbbi években tapasztaltuk. A korai sötétedés, a hideg levegő elveszi az ember kedvét attól, hogy sétáljon, társaságba járjon, ezért begubózik a jó meleg kis kuckójába.

Nem mindig érezzük jól magunkat a bőrünkben, szívünk szerint valami egészen mást csinálnánk, máshol lennénk, mint ami éppen van. Ez a fajta hiánygondolkodás kellemetlen feszültséget generál, és így valóban nehéz örömmel lenni a jelenben. Az alábbi technikák, módszerek abban segítenek, hogy akár otthon, akár munkában, vagy orvosi rendelőben várakozáskor is megtalálhassuk a lelki egyensúlyunkat, és ki tudjunk szakadni a mérgező, negatív gondolatspirálból.

A jelen számtalan lehetőséget kínál arra, hogy jól érezzük magunkat. A mindfulness technikák által nem csak a meditációs én-időnkben tudunk éber tudatosságban lenni, hanem életünk során bármikor, bárhol, bármely feladatkörünkben, szerepünkben tudjuk alkalmazni ezeket a technikákat.

1, Tudatosan az étkezésben

Hajlamosak vagyunk az étkezést is rohamléptekben megejteni. Napjainkban gyakori jelenség, hogy nem csak a gyerekek, de még a felnőttek is tévéznek evés közben. Étkezés közben is figyeljünk az elénk tálalt étel kinézetére, illatára, esetleg tapintására. Figyeljük meg, ahogy betesszük a szánkba, hogy milyen az íze, a felülete, a szélessége, a súlya. Milyen alapossággal rágjuk meg, mielőtt lenyeljük.

2, Tudatosan az utazásban

Ha te vezetsz, figyeld meg az egész folyamatot az első pillanattól. Ahogyan a kulcsot elfordítod, és elindul az autó. kapcsold ki a zenét, és bár lehet, hogy elsőre zavar a csend, de remek alkalom, hogy megfigyeld a körülötted lévő zajokat. A motor zaját, a forgalomban résztvevők hangját.  Plusz előny, hogy így távol tartjuk magunkat a rádióból érkező negatív hírektől, tudósításoktól. Figyeld meg, hogyan mozognak a kezeid, lábaid, miközben a vezetéshez szükséges automatikus mozdulatokat végzed. Figyeld meg a vezetési stílusodat: mennyire engeded közel a járművet az előtted állóhoz, mennyire vagy türelmes, előzékeny? Tartod-e a sebességhatárokat?

3, Tudatosan a várakozásban

Gyakran a rossz sorba állunk. Abba, ami nagyon lassan halad, előttünk tele van a vevő kosara, a pénztáros lassú kezű. A mérgelődés helyett fordítsd magadra az idődet, energiádat. Figyeld meg, hogy mit érzel, amikor meglátod a sort. Milyen érzések kerítenek hatalmukba, amikor az előtted álló embereket látod! Figyeld meg a testtartásodat, miközben állsz mögöttük! Kis terpeszben állsz, vagy felváltva támaszkodsz a lábaidon? Milyen hangokat hallasz? Figyeld meg az apró részleteket magad körül! Milyen illatokat tapasztalsz? Miközben várakozol, pásztázd végig a testrészeidet! Mennyire feszült a vállad, fájó a lábad, vagy esetleg púposan tartod a hátad?

Az érzékszerveink általi észlelésre való tudatos odafigyelés bárhol, bármikor használható, és általa csökken bennünk a feszültség. Ez a technika segít, hogy megtanuljunk összpontosítani, ami nagyon hasznos az információkkal teletűzdelt, rohanó világban.

Laskai Nelli
életöröm tréner, házassági tanácsadó
A Boldognak lenni című gyakorlati életmódkönyv szerzője

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!