Gyakran kapom meg azt a kérdést, hogy meddig lehet megmenteni egy kapcsolatot, meddig érdemes küzdeni, mikor érkezik el az a határ, amikor már nincs visszaút és inkább külön érdemes folytatni az utat.
Nincs mindig jól működő kapcsolat, csak olyan, amit jól működtetnek
A kapcsolatok sosem mentesülnek a mélypontoktól, a konfliktusoktól vagy az eltávolodástól. Minden változik, bennünk és körülöttünk, így lehetetlenség azt várni, hogy egy pár képes megúszni a kapcsolaton való munkát. Pont, mint ahogyan a párkapcsolat szakaszaiban is fellelhető a fejlődés, úgy a felek egyéni fejlődésébe is folyamatosan energiát kell tenni ahhoz, hogy tartósan jól működhessen a kapcsolat.
Amikor távolság áll be a két fél közé, akkor talán a könnyebb útnak tűnik veszni hagyni az egészet, és új partnert keresni, hiszen a távolság már épp elég érzelmi sivárságot hozhatott a pár életébe, így egy új partner, egy új szerelem, egy csodálatos szexuális együttlét víziója könnyen belemozdíthat valakit, hogy házasságon kívüli megoldásban gondolkodjon.
A fókusz azon van, ami rossz
Ilyen gondolatok mellett erősödni szokott a partner hibáinak észrevétele is, hiszen nem arra fókuszálunk, hogy megtaláljuk a közeledés eszközét, hanem a megkönnyebbülés lehetősége mozgatja legtöbbször az embert.
Milyen utakat látnak egy elhidegült kapcsolatban a felek?
Általában ezeket a lehetőségeket látják:
- Válás
- A közeledésért folyó közös munka és a kapcsolat új alapokra helyezése, új szabályokkal, új szokásokkal
- Sodródás tovább, érzelmek elfojtása, majd csak lesz valami velünk állapot konzerválása egy ideig
Mindemellett vannak, akik egyedül küzdenek a kapcsolat felrázásért, mert a partner éppen kevés hittel vagy energiával rendelkezik a közös jövő építését és a testi – lelki intimitás megteremtését illetően.
Amikor a távolság még kicsi, de már valami hiány észlelhető, akkor a tudatos döntések hiányában való sodródás fut, megy a napi rutin tovább, de a tudatos kapcsolatépítés elmarad. Több a panaszkodás, a hiányok emlegetése, ami miatt talán egy-két szokás ideiglenesen meg is változik, de egyéni fejlődés hiányában jellemzően ez fejből megy és nem a valódi odafordulás vezérli. Akkor is bekapcsolható a sodródás, amikor már igyekeztek tenni valamit a felek, de igyekezetük nem vezetett sikerre és kifáradnak.
Amikor valakiben felmerül a válás gondolata és esetleg meg is osztja azt a házastársával, akkor a kezdeti elutasítottság elkeserítő érzésének enyhülésével felmerülhet a tanácsadás, mint célzott stratégia használata a közeledéshez.
Ha mindketten egymás mellett voksolnak szívből, csak épp fal van közöttük, akkor ügyesen le is tudják azt a falat bontani, hogy szívből rácsodálkozhassanak, meglássák újra egymást.
Ha csak az egyik fél akar tenni a kapcsolatért, akkor sem lehetetlen, hogy a másik fél figyelmét és érdeklődését magára vonja, de arra fel kell készülni, hogy eleinte valószínű, hogy sokkal többet fog adni, mint kapni. Azonban a megszokott, automatikus működést megszakítva, a másik fél változásával van esély arra, hogy kölcsönösen újra érdeklődni kezdjenek egymás iránt, mielőtt még késő lesz.
Mivel lehet felkelteni a másik fél érdeklődését?
Például:
- A nyomasztó viták helyett asszertív kommunikációval
- Önfejlesztéssel
- Szeretetteljes gesztusokkal
- Megértéssel, odafigyeléssel
- Közös célokért dolgozva
- Egymás jó tulajdonságaira fókuszálva
- A változások pozitív visszajelzéseivel
Miben segít a házassági / párkapcsolati tanácsadás?
Ha saját magad szeretnéd megjavítani a kapcsolatodat, akkor kezdd el felgöngyölni, hogy mi okozhatja a távolságot. Milyen hiányok fordítanak el titeket egymástól? Mi az, amire feltétlenül szükséged van egy kapcsolatban? Mire van szüksége a társadnak? Mi gátol titeket az odafordulásban? Mi az, ami működik a párosotokban? Milyen értéket ad az, hogy együtt vagytok (amikor jól működik)?
Ha le tudtok ülni, mindketten egymás hibáztatása nélkül megbeszélni, hogy kinek mi hiányzik, ki mit hajlandó vállalni és elengedni a boldog kapcsolat érdekében, akkor kezdjétek is meg a szokások átírását mihamarabb. Engedjétek, hogy mindketten retorzió nélkül elmondhassátok, hogy mire vágytok, mit hogyan szeretnétek és utána a mindennapok szeretetteljes gesztusai meg tudják hozni a várt közeledést.
Ha elakadtok a folyamatban, nem megy a békés kommunikáció, vagy lerövidítenétek a folyamatot, ezen az űrlapon tudtok tanácsadásra bejelentkezni ITT.
Borítókép: Pixabay.com