Az emberek könnyen szerelembe esnek. Meglátnak valakit, akinek a tekintete, a mosolya, vagy egy gesztusa azonnal elindítja az örömteli folyamatot. Hevesen ver a szív, pillangók verdesnek a gyomorban, fülig ér a száj, tágul a pupilla. A kezdeti időszak az egymás megismerésével telik, egymás bőre alá szeretnének bejutni, egy közös vágyra fókuszálnak, hogy létrehozzák az új egységet, amit párként alkotnak, és egy új Közös megteremtésén dolgoznak. Ennek a szűrőjén keresztül hozzák meg a döntéseiket, így tekintenek egymásra.  Partnert látnak a másikban, aki ugyanúgy vállalja a munkát a közös vállalkozásukban. Élvezik a folyamatot, mellyel feltérképezik egymást, miközben önmaguk megelégedettsége, kielégülése is megvalósul.  Úgy érzik, csak nyerni tudnak a kapcsolatba fektetett energiával.

csaladikassza.jpg

Sértettség, magány, kedvetlenség

De hova tűnik ez a gondolat egy idő után? Miért válnak idegenné a felek egymás számára? A nagy idillben hogyan pakolják teli a puttonyaikat sérelemmel és fájdalommal? Hova lesz az örömteli érdeklődés a kapcsolatból? Miért sorvad el a szenvedély?

Ahogy telik az idő, a felek egyre kevésbé fókuszálnak azzal az intenzitással a Közös iránt, mint a kezdetekkor. A fény mellett egyre többször meglátják az árnyékot is, és ez kevésbé tetszetős. Aki nem adta teljesen önmagát, azt nyomni kezdi az álarc, és szépen lassan előbújik alóla.  Már nem a megfelelés hajtja őt, hanem mivel oly régóta eltávolodott önmagától, szeretné viszontlátni saját magát, és megélni azt, ami boldoggá teszi.  

A fókuszba a feltérképezés helyett az elviselés, az elvárás, és a sértettség kerül. A sérelmek dédelgetése, az áldozat – érzés, az igazságkeresés játszmákba viszi a feleket. Az, aki haragszik, aki fél, az kifelé húzódik egy párkapcsolatból. Egyre kevésbé biztos abban, hogy nyerni fog a kapcsolatba fektetett energiával, és felüti a fejét egy új gondolat: vajon másnál nyereségesebb lenne befektetni?

A kapcsolat újraépítése

Hogyan lehet a magányosság érzését megszüntetni egy kapcsolatban? Hogyan lehet visszahozni a szenvedélyt a házasságba? Hogyan lehet megbocsátani annak, aki a lelkünkbe tiport? Hogyan nyerhetjük vissza az életkedvünket? Milyen gondolatok hoznak békés konfliktuskezelést? Honnan tudom, hogy szeret a párom? És hogyan tudom én jól szeretni őt? Hogyan lehetünk önmagunk a kapcsolatban?

Ha két fél elköteleződik egymás iránt, ha szeretnék újraépíteni a házasságukat, és tesznek is érte, akkor annak pozitív eredménye lesz. 

Hogyan hozzuk vissza az érdeklődést, a szenvedélyt a házasságba?

  • Fontos, hogy a kapcsolat renoválásakor azonosítani tudjuk az érzéseinket, és meghatározni a gondolatainkat, megfigyelni a cselekedeteinket.
  • Maradjunk a jelenben. Ha megbeszélte a pár, hogy új fejezet indul a mai naptól, akkor ne hánytorgassák fel a múltat, és ne veszekedjenek azon sem, hogy mi lesz, ha…
  • Akarjunk megbocsátani, és tudjunk bocsánatot kérni.
  • Legyünk rugalmasak az elképzeléseinket illetően.
  • Akarjunk időnként új szemmel nézni a párunkra. Keressük benne a szexit, a megbízhatót, az elérhetetlent, a szeretni valót, a gondoskodót.
  • Legyünk tisztában azzal, hogy semmi nem tart örökké, semmire nincs garancia, minden átmeneti. A jó és a rossz időszak egyaránt. Becsüljük meg a jó időszakot, és legyünk kitartóak a kellemetlen időszakban.
  • Ne vesztegessük az időnket haragra, sértődésre.
  • Osszuk meg a napi rutin munkáit.
  • Ha szeretve akarunk lenni, ha azt akarjuk, hogy tiszteljen a párunk, akkor tegyük meg az első lépést mi: tiszteljük, szeressük és viselkedjünk úgy vele, ahogy várnánk, hogy velünk viselkedjen.
  • Támogassuk abban a párunkat, hogy legyen én-ideje. Mi is teremtsünk időt a feltöltődésre, a lelazulásra.
  • Fogadjuk el, hogy mindenki szabadsága addig terjed, amíg nem sérti a másét.
  • Tanuljunk meg őszintén, de szeretettel kommunikálni. Pontos kéréssel, pozitív megfogalmazással adjunk hangot az igényünknek, és fogadjuk kíváncsian a felénk érkező kritikát. Vajon mi az igény, ami meghúzódik mögötte?
  • Ne keressünk, hanem teremtsünk alkalmat az intim helyzetek megélésére. Az intimitás nem csak a hálószobában élhető meg.
  • Legyünk játékosak! Nevessünk sokat, vigyünk humort a hétköznapokba (de sose a társunk kárára viccelődjünk).

Az örömteli élet ajtaja mindenki számára nyitva áll. Ma vagyunk a hátralévő életünkben a legfiatalabbak! Lépjünk bátran be rajta!

 

Párkapcsolat- javító, életkedv – növelő írásokért kattints a blogra.

Köszönöm, hogy velem voltál. Ha úgy érzed, van ismerősöd, akinek hasznos ez a cikk, küldd el neki, vagy oszd meg a közösségi oldalon. Legyen örömteli napod!

Laskai Nelli

házassági tanácsadó, életöröm tréner
A Boldognak Lenni (párkapcsolat-javító, önbizalom-erősítő) Könyvek szerzője

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!