Általában a jó gyakorlatokról olvashattok nálam, most fordul egy kicsit a kocka, és azt szedtem össze, hogy melyek azok a viselkedési formák, melyek távolodást okoznak közted és a párod között.

Ha éltél már párkapcsolatban, akkor biztosan ismerős számodra a jelenség, hogy bár szereted a párodat, mégsem felhőtlen az együtt töltött időszak. Szeretnéd, ha szeretve éreznéd magad, ha fel tudnál töltődni a párod jelenlétével, ha több lenne az ölelés, az elismerő szó, a beszélgetés. Nem ördögtől való vágyak ezek, hiszen a párkapcsolatokban azért vagyunk benne, mert a kettőnk közösségében kívánjuk jól érezni magunkat.

A házasság, főleg, ha már gyerekek is vannak a családban, annyiban kicsit más, hogy itt nem csak a saját jóérzésed a cél, hanem az is, hogy megfelelő értékek mentén éljétek az életet, és ez nem mindig, sőt az esetek többségében nem könnyű feladat. Egy családban élni csapatjáték, ideális esetben minden szereplő teszi a saját dolgát és olyan mozdulásai vannak, amelyek pozitívan hatnak a csapat, a család többi tagjára.

Mint tudjuk, az életben semmi sem fekete vagy fehér, árnyalatok is vannak bőven, elég, ha csak a saját működésünket vesszük alapul. Ha valami kizökkent az egyensúlyunkból, akkor elég egy kisebb érdekütközés és már kirobban a veszekedés.

Összeszedtem három olyan dolgot, ami rombolja a kapcsolatot. A ti kapcsolotok működésére jellemző valamelyik?

1, Közömbösség

Hihetnénk, hogy ha nem vagyok kedves a társammal, ám nem vagyok durva sem vele, az nem okoz gondot. Sajnos olyan jelenlét nem igazán létezik, ami sehogy sem hat a másikra. Valamit biztosan üzenni fog a viselkedésünk. Vagy romboljuk, vagy építjük a kapcsolatunkat általa. Ha nem vagyok semmilyen otthon, ha nem bántom a társam, de nem teszek hozzá ahhoz, hogy jobban érezze magát mellettem, akkor az távolodást idéz elő egy idő után.

2, Kommunikáció hiánya

Nem tudok beszélgetni a társammal. Ezt gyakran hallom a tanácsadás során. Vajon miért alakul ez ki egy idő után? Nem érdekel a társam élete, a félelmei, a vágyai? Vagy esetleg én nem akarom megosztani az életem fontos gondolatait vagy történéseit vele? Nem érzem elég biztonságosnak a teret ahhoz, hogy megnyíljak a társamnak? Fontos kérdések ezek, amelyek mentén, a válaszra találva javítani lehet a párkapcsolati kommunikációt.

3, Érzelmi kapcsolódás hiánya

Általában a női klienseimtől szoktam hallani, hogy nem éli az érzelmi biztonságot a társa mellett. Nem azért, mert a társa rossz ember, hanem nem sikerül az érzelmi kapcsolódást előidézni. Vagy azért, mert az időgazdálkodás nem elégséges, vagy mert mindenki a saját problémájával van elfoglalva, vagy mert igazából nem történik meg az egymás felé fordulás. Kiüresednek egymás mellett.

Ezen a három ponton kívül természetesen van még, ami felkerülhetne a listára. Azt figyeltem meg, hogy azok, akik önmagukkal elégedetlenek, nem tudnak felemelő, feltöltő szerepet betölteni a párkapcsolatukban. Ez annyiban jó hír, hogy ha elkezdünk önmagunkkal foglalkozni, ha megtaláljuk azokat a tevékenységeket, melyek feltöltenek bennünket – és ezt mindkét fél így teszi – akkor a kapcsolat képes megújulni, jobbá válni.

Tudom, hogy nehéz kimozdítani egy megrekedt kapcsolatot a gödör aljáról, de nem lehetetlen. Ha megvan a motiváció, hogy miért akarod jobbá tenni az életedet, akkor az induláshoz az pont elég.

*****

Ha nem igazán érzed magad közel a társadhoz, és szeretnéd, hogy segítsek a probléma feltárásában és annak kezelésében, túl jutni az elakadáson, a krízisen (akár megcsalt, akár hűtlen fél vagy, akár a kommunikációban, egymás megértésében vagytok elakadva), itt írd be magad a Skype tanácsadásra. Szívesen fogadlak, hogy ne titkok vagy kétségek között kelljen élned, hanem megismerd az erőforrásaidat, és használni tudd őket a boldogságod megélése érdekében. Ha párban jöttök, lehetőségetek nyílik könnyíteni a sérelmeiteken, megtanulni a helyes kommunikáció elemeit, megismerni és használni egymás szeretetnyelvét ahhoz, hogy jól tudjátok egymást szeretni a mindennapokban. Ezek a változások egy békésebb, stabilabb, élhetőbb, szexuálisan aktív párkapcsolathoz vezethetnek.

Laskai Nelli
házassági tanácsadó

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!