Létezik egy egyszerű és nagyszerű tanács azok számára, akik boldogok akarnak lenni. Így hangzik: Legyél!

Amikor először hallottam eme jó tanácsot, akkor ingattam a fejem, és azt mondtam: Na neeee! A boldogság nem ennyi, hogy eldönti az ember, már pedig most boldog vagyok, és már megnyugodva szárnyal is.

Nincs olyan, hogy boldogság

Azok, akik nem hisznek a boldog életben, azt mondják, hogy nem létezik boldog élet. Elégedett pillanatok vannak csupán az életünkben, melyet tévesen boldogságnak értékelnek egyes romantikus emberek. Ha a körülményeink jól alakulnak, jól vagyunk, jó a kedélyállapotunk. Ennyi a titka a boldogságnak. Amit kívül találunk, az adja meg a jól-létünket.

A boldogságot kutató szakemberek nagyon sok oldalról közelítik meg a témát. A Berkeley egyetem professzorai különválasztották a keleti és a nyugati társadalomban élő emberek csoportját, és megfigyelték, hogy ők miként vélekednek a boldogságról, milyen eszközökkel igyekeznek megszerezni azt, majd megmérték, hogy elérve a megnevezett körülményeket, mennyire emelkedett a boldogság szintjük, és milyen tartós volt az eredmény.

Teszt: Kelet vagy Nyugat

Megállapították, hogy a nyugati társadalom hedonista szemlélettel kergeti a boldogságot, és a meglévő vagyontárgyaikkal, a közösség őket történő kiszolgálásának mértékével azonosítják, értékelik magukat, és ezek tükrében adnak engedélyt önmaguk számára a boldogságra.  A külső eredmények, a körülmények, a más emberek rajongásából kapott fény azonban nem emelte túl magasra, és nem is volt tartós a boldogságszintjük, hiszen folyamatosan függésben álltak azoktól az emberektől, akik a külső környezetet, a visszajelzést adták számukra.

A függés pedig magában hordozta annak lehetőségét, hogy bármikor kieshetnek a jóból, ha megszakad a feléjük tanúsított bánásmód, ezért egyre több eszközt, szolgáltatást vásároltak meg, hogy a függésüket csökkentsék. A garancia elvesztése miatti félelem, a szorongás pedig beárnyékolta a boldogság megélését.

Ezzel szemben a keleti társadalom lakói a belső békében találták a boldogságot, és abban, amit a természet nyújt, valamint mindabban a folyamatban, amikor ők szolgálják, emelik a közösséget. Amit ők adnak vissza a világ számára, és amit a természet közeliség által megélnek, az táplálja a boldogságukat. Nem függ a boldogságuk senki mástól, csak arra alapoznak, amit önmaguk meg tudnak tenni a jól-létük érdekében. Eredményük magasabb és tartósabb boldogságszintet mutatott.

Mit kell tudnunk, hogy boldogan éljünk?

1,  Illúziók miatt szenvedünk. Számtalanszor hangzik el, hogy boldog leszek, ha… Egy nap nagyon sokszor tartózkodunk a múltban, vagy az elképzelt jövőben, de egyik sem a valóságunk.

2, Nem a fájdalom hiánya tesz bennünket boldoggá. Hanem az a hozzáállás, amit a problémával, a feladataink elvégzésével szemben tanúsítunk.

3, A boldogság nem tud cél lenni. A boldogság elérése a belső béke útján történő haladás mellékterméke.

4, A tudatos jelenlét emeli a boldogság szintet, elvonja a figyelmet a múltból és a jövő illúziójától. Mit érzékelek MOST, véleményezés nélkül?

5, A hála felgyorsítja a jól-lét érzés elérését. Milyen jó dolgok vannak jelen az életemben?

Több olyan módszer is létezik, melyek segítenek abban, hogy megtanuljunk a feladataink mellett a jó dolgainkra is koncentrálni, megérezni, megtapasztalni, hogy milyen szerencsések vagyunk. A boldog embernek jobb az egészségi állapota, kiegyensúlyozottabbak a kapcsolatai, sikeres, jó párkapcsolatban él, jobban reagál a stresszre, jobb az immunrendszere is. Már csak ezért is megéri használni azokat a technikákat, melyek emelik a boldogság szintünket.

A változás rajtunk múlik. Az ember automatikusan cselekszik. A gyerekkorunkban látott minta erősen bevésődik, majd tanulunk a tanárainktól, barátainktól. Fontos, hogy néha felülvizsgáljuk, hogy mit miért teszünk, hogyan oldjuk meg a konfliktusainkat, mit teszünk félelmünkben, hogyan viselkedünk krízis helyzetben.

Ha úgy látjuk, hogy nem visz sikerre a megoldó-készletünk, akkor itt az ideje új módszereket, technikákat, gyakorlatokat elsajátítani.

Laskai Nelli
házassági tanácsadó

a Boldognak Lenni életmód könyv szerzője (önbizalom, párkapcsolat, kommunikáció, céltervezés)

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!