A hűtlenség a párkapcsolatban élők réme, hiszen ha ez megtörténik, akkor megtörik az az elképzelés, hogy a kettejük közössége szent és sérthetetlen. A megcsalt fél elveszíti a kizárólagosság érzését, legalábbis annak tudatát.

A hűtlenség kérdését érdemes talán a morális mércén túl más szemmel is megnézni, hiszen minden ilyen döntés egy okozata valaminek. Persze, nem azt mondom ezzel, hogy a tett nem fájdalmas, nem tud kétségbeejtő lenni, csak azt, hogy a világon minden ok-okozati összefüggésben áll, és ez alól a párkapcsolat sem mentesül.

A hozzám érkező párok története alapjaiban megegyezik: valami hiányzott valakinek, és azt az űrt valahogy megpróbálta pótolni valamivel, vagy valakivel. Amikor valaki döntést hoz, és megcsalja a társát, akkor válaszút elé kerül: 

  • megszünteti a szeretői viszonyt, és a partnerével rendbe hozza a kapcsolatát,
  • vagy megtartva a viszonyt marad minden a régiben,
  • illetve van más opció is, mégpedig, hogy kilép a kapcsolatából, és a szeretőjével (vagy nélküle, de egyedül) folytatja tovább az életét.

Gyakran filozofálgatnak arról, hogy mi a nehezebb eset, ha valaki szerelmes a szeretőjébe, és azért tartja fenn a viszonyt, vagy ha testi vonzalom tartja őket egymás mellett.  Talán mindegy, mert a lényeg, hogy van valami, ami miatt máshoz vágyakozik, mintsem a partneréhez, és ez nehezíti a döntés meghozatalát. Talán mert kevesebb munkával jár, mint a kapcsolat javítása, talán azért, mert a jó élményre az agy úgy reagál, hogy még, még, még…

Hogyan lehet úgy dönteni, hogy azt később ne bánja meg valaki?

A válaszom: sehogy, vagy mindenhogy. Nem lehet előre tudni egyetlen döntésünknél sem, hogy azt meg fogjuk-e bánni, de a helyzeteinkhez való hozzáállásunk rajtunk múlik, a nézőpontunk fogja eldönteni, hogy bánunk valamit, vagy megpróbáljuk kihozni a lehető legjobbat a szituációból.

A dilemmázó ügyfeleim két végletet szoktak látni. Az egyik, hogy szakít a szeretővel, és akkor majd csak az ellaposodott kapcsolat fog maradni, ahol szomjazik az életörömre, pezsgésre, szexre, vagy a szeretőjét választja és egy izgalmasabb, új fejezet veszi a kezdetét, miközben megbántva a szeretteit, kimarad a család életéből.  

Érthető, hogy ezt a kettő utat látva nehéz a döntés. Nehéz elengedni a külső kapcsolatban szerezhető életörömöt a szürkeségért, azonban vannak gyakorlatok, gondolatok, melyek átszínezhetik a várható végeredményt. 

Mit tehetünk a boldog kapcsolatért?

A boldog párkapcsolat nem elérhetetlen, de szükséges hozzá elsősorban a szándék, hogy meg akarjuk javítani az eddigi kapcsolatunkat, akarunk változni, és akarjuk jól érezni magunkat benne.  Szükséges az igények megfogalmazása, a vállalási hajlandóság, a felelősségvállalás a tettekért, vagy mulasztásokért. Új szokásokat kell behozni a kapcsolatba, új szemmel nézni a társra, és emelni a kapcsolatban élők önismereti szintjét, megtanulni a pozitív, szeretetteljes kommunikációt, újra teret adni az intimitásnak, a testiségnek. Ebben segítségre van például a szeretetnyelvek célzott alkalmazása, a belátási készség fejlesztése, és a közös cél, ami miatt a pár úgy dönt, hogy továbbra is együtt akarnak élni.

A döntés meghozatalában az a vízió fog segíteni, hogy mit akar a kliens megélni, és mit hajlandó tenni érte. Ha meghozta a döntést, és valóban szándékában áll a kapcsolatát helyrehozni, akkor a megfelelő gondolatokra, érzésekre fókuszálva, mindkettejük mozdulásával működni fog a dolog, hiszen a világban minden ok-okozati összefüggésekként van jelen. Márpedig, ha a múlt –jelen vonatkozásában ez működik, akkor miért ne lenne működőképes a jelen-jövő tekintetében is.

Ha valaki nem akar elválni, és újrakezdeni a párkapcsolat kiépítését és fenntartását egy új személlyel, hanem a meglévő rendszerben kíván eltölteni még 30-40 évet, akkor érdemes most tennie valamit a változásért, hiszen a hátralévő életében most a legfiatalabb. Egy új nézőpontból, új szemlélettel, új célokkal, önmagát és a társát újra megismerve nekivágni a házasság újabb, örömtelibb fejezetének.

Ha szeretnéd, hogy neked is segítsek túl jutni  az elakadáson, a krízisen (akár megcsalt, akár hűtlen fél vagy, akár a kommunikációban, egymás megértésében vagytok elakadva, boldogtalan vagy, és nem találod a kiutat), itt írd be magad a naptáramba. Szívesen fogadlak, hogy ne titkok vagy kétségek között kelljen élned, hanem megismerd az erőforrásaidat, és használni tudd őket a boldogságod megélése érdekében.

Örömteli napot kívánok!

Ha inkább könyvet olvasnál a témában, kattints IDE! 

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!