Ami majdnem jó, az nem jó. Elengedni valakit, akit még mindig szeretsz, az egyik legfájdalmasabb döntés lehet az életben. A fejed tudja, hogy mit kell tenned, de a szíved nagyon húz felé. Talán megéltetek szép pillanatokat, közös álmokat szőttetek, de valami mégsem működik. Az érzelmi kötődés ellenére a kapcsolat mérgezővé válhat, és ilyenkor a legnehezebb felismerni: szeretni valakit nem mindig elég egy kapcsolat megtartásához.

Ha szeretek valakit, akkor figyelek rá, az igényeire és az mozgat, hogy jobban érezze magát tőlem, velem.

Ha egy kapcsolatban nem azt kapjuk, amire igényünk van és bár beszéltünk róla, mégsem változik a dinamika, akkor ideje megvizsgálni, hogy mi is a kapcsolat valósága.

  • Tényleg egy csapat vagyunk?
  • Valóban fontosak és különlegesek vagyunk egymás számára?
  • Szeretjük egymást annyira, hogy ne elforduljunk, hanem együtt oldjuk meg bármelyikünk problémáját?
  • Kiegyensúlyozottnak és szeretettnek érezzük magunkat a párunk mellett?
  • Jól érezzük magunkat a kapcsolatban, vagy több a bosszúság?

Szakítás feldolgozása

Nehéz kérdések ezek. Mit tehetünk akkor, ha világossá válik, hogy a kapcsolatunk nem tesz jót nekünk?

1. Ismerd fel az igazságot

Amikor egy kapcsolatban többet sírsz, mint nevetsz, és gyakran érzed magad kimerültnek vagy bizonytalannak, ideje szembenézni a valósággal. Ne hagyd, hogy a szép emlékek elhomályosítsák a jelen valóságát.

Kérdezd meg magadtól: tényleg boldoggá tesz ez a kapcsolat?

Egy jól működtetett kapcsolatban nem kétséges, hogy együtt vagyunk. Érezzük a másik szeretetét. Elmondhatjuk, hogy mit érzünk, milyen gondolatok kavarognak a fejünkben, és ezért nem jár csenddel verés, ignorálás, letorkollás, megtámadás. Ezek helyett figyelmet kapunk és elfogadják az érzéseink jelenlétét.

Tipp: Írd le, hogy miben NEM volt jó ez a kapcsolat neked. Miért volt káros rád nézve és miben okozott bosszúságot neked.

2. Fogadd el az érzelmeidet

Az elengedés nem azt jelenti, hogy egyik napról a másikra megszűnik a szereteted a másik iránt. A vágyódás, a gyász teljesen természetes ilyenkor. Adj időt magadnak, hogy megéld a szomorúságot, a dühöt és a hiányérzetet. Az érzelmek elfojtása csak meghosszabbítja a fájdalmat. Bármennyire is tombolnak a szerelemhormonok, jusson eszedbe, hogy felelős vagy magadért. A jóllétedért. Néha ez azzal jár, hogy elengedjük az illúziónkat. Mert ami nem a valóság, az illúzió. Ha nem vagy boldog a kapcsolatodban, az nem jól működtetett kapcsolat.

3. Ne hibáztasd magad

Sokan az elválás után önmagukat kezdik okolni: „Mi lett volna, ha…?” Az igazság az, hogy egy kapcsolat két ember közös munkáján múlik. Ha te sok mindent megtettél, de a másik fél nem viszonozta ezt, akkor a továbblépés a legjobb, amit tehetsz magadért. Ilyenkor felmerülhet a kívánság, hogy bárcsak megváltozna a másik és akkor minden jó lenne. Ne felejtsd el, hogy ami majdnem az, az nem az.

4. Állíts fel határokat

Az elengedés része a távolságtartás. Ha folyamatosan kapcsolatban maradtok, nehezebb lesz lezárni az érzelmi köteléket. Ez nem kegyetlenség, hanem önvédelem. Gondolj úgy rá, mint egy gyógyulási időszakra, amely alatt újraépítheted önmagad. Ha a drogról szeretne leszokni valaki, akkor az nem úgy történik, hogy még egy kicsit használja a szert. A „no kontakt” ideje nem kellemes, azonban segít abban, hogy a kezdeti érzelemfelbolydulás lecsillapodhasson.

5. Találd meg önmagad újra

Az elengedés egyben lehetőség is. Itt az idő, hogy önmagadra figyelj, és újra felfedezd, ki vagy, mit szeretnél. Ha most vagy az elengedés szakaszában, tudom, hogy ez most nem fog érdekelni. De ne gyárts álomképeket kettőtökről. Ha merengsz az ideálizált kapcsolatotokon, akkor engedd át magadon, és utána hívd elő az új jövőképedet, ahol boldog kapcsolatban élsz. Próbálj ki új dolgokat, építs új kapcsolatokat, és adj teret a gyógyulásnak.


Elengedni valakit nem kudarc, hanem bátor döntés. Szeretheted őt továbbra is, de közben dönthetsz úgy, hogy magadat még jobban szereted. És ha egyszer újra készen állsz, egy egészségesebb, boldogabb kapcsolat várhat rád.

Ha szeretnéd, hogy a segítő beszélgetések által mihamarabb talpra állj, helyén tudd kezelni a kapcsolatot, a lezárást, és elindulj az újrakezdés irányába, akkor itt tudsz a tanácsadásról olvasni.

Ez az időszak biztosan nem könnyű, de emlékeztesd magad arra, hogy ez is csak egy átmeneti szakasz az életedben.

Laskai Nelli

házassági tanácsadó, NLP tréner

borítókép

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!