Amikor két ember közül az egyik úgy dönt, hogy nem kíván a kapcsolat része lenni, vagy nem olyan erős kötődés formájában, mint eddig, akkor a másik félnek meg kell birkóznia az elengedéssel. Egy olyan élethelyzetet – a jelent – kell elfogadnia, ami a vágyával nem azonos. Éppen ezért nehéz lesz, ha a folyamatot a hiány oldaláról fogja meg valaki.

Valami lezárása, és az ismeretlen új indítása sokszor fájdalommal jár. Hiszen akarunk valamit, ami nem a miénk többé, és eközben meg kell birkóznunk az ismeretlennel, ami ránk vár…

Ő már nem az enyém – szokták ilyenkor szomorúan mondani, és pont ez a kulcs, mert soha, senki, semmi nem a miénk. Egy ideig kölcsön kapjuk, egy ideig velünk van, megélhetjük a közös élményeket, eltölthet örömmel a jelenléte, de mindez csak átmeneti. Mint minden az életünkben. Egy kapcsolat kezdetekor, a belépéskor igazából aláírjuk, hogy elfogadjuk a kilépés eshetőségét, mert az benne van a pakliban.

Hogyan lehet kiszeretni valakiből?

Talán úgy, ahogy beleszerettünk, csak mégis kicsit másképp. Amikor valaki megtalálja azt az embert, akinek egy ideig csak – vagy túlnyomó többségben – a vonzó tulajdonságait látja, akkor a hiány betöltésének időszakában kizárólag a társa jó oldalára fókuszál, hiszen éppen töltődik a szeretettankja. Csak azt látja benne, amit látni akar, és arra felmentést talál, ami rontaná ezt az összképet. Mindemellett nem csak őt látja hősnek, hanem a saját legjobb oldalát mutatva szeretni kezdi azt, ahogyan önmaga ebben a helyzetben viselkedik.  És ezt a jó érzésvilágot nehéz elengedni. Az érzésvilágot…

A „kiszeretés” mint olyan, szerintem nem létezik, sokkal inkább hiszek abban, hogy az elengedés folyamatában a legfontosabb jó helyre irányítani a fókuszt.

A gondolatainkat az elengedés szándékában nem érdemes engedni barangolni, és időzni a:

  • nem vagyok elég jó
  • nem vagyok szerethető
  • nem szeretnek
  • nekem semmi nem jön össze
  • soha többet nem leszek szerelmes
  • boldogtalan vagyok
  • nem akarom, hogy mást öleljen

témakörökben.

Ezek helyett sokkal inkább érdemes hálát adni azért, hogy egy ideig az életünk része volt, összegezni, hogy a szerelem, az öröm, vagy épp a szomorúság, a csalódás, a tisztánlátás milyen adományokkal ajándékozott meg bennünket, mit tanultunk a megadatott helyzetek által

  • önmagunkról,
  • a párkapcsolatban működésünkről,
  • milyen az, amikor tisztán látjuk a másik embert a rózsaszín köd nélkül
  • milyen az életről alkotott képünk jelenleg,
  • és mit tehetünk a saját boldogságunkért.

Nem hiszek abban, hogy ilyenkor mantrázni kell az elvágyó ember negatív tulajdonságait, sokkal hatékonyabb arra tekinteni, hogy mit szeretnénk megélni a mindennapokban, és elengedve a régi kapcsolatot, helyet teremteni egy újnak. Teret adni egy olyan ember számára, akinek az élete következő fejezetében helyünk van, és akinek a mi fejezetünkben helyet kívánunk biztosítani a közös élmények megélése érdekében.

Hiszen mi történik egy szakításkor? A két ember vágya, működtetésre szánt energiája, hálaérzete nem egyezik, és a vágyuk beteljesülése érdekében egyikük továbblép. Mivel mások felett nincs kontrollunk, nem uralkodhatunk senki felett, és nem birtoklunk senkit, jobb, ha a továbbiakban a megélni kívánt érzéseinkre, élményeinkre koncentrálunk a személyhez való ragaszkodás helyett.

Ki tudja, hogy mit hoz a jövő…

Ha szeretnéd, hogy neked is segítsek túl jutni  az elakadáson, a krízisen (akár megcsalt, akár hűtlen fél vagy, akár a kommunikációban, egymás megértésében vagytok elakadva, boldogtalan vagy, és nem találod a kiutat), itt írd be magad a naptáramba. Szívesen fogadlak, hogy ne titkok vagy kétségek között kelljen élned, hanem megismerd az erőforrásaidat, és használni tudd őket a boldogságod megélése érdekében.

Örömteli napot kívánok!

Ha inkább könyvet olvasnál a témában, kattints IDE! 

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!