Olykor nehéz lendületet kapnunk a hétköznapok mókuskerekében, de nem lehetetlen önmagunkat motiválni, hogy energikusabbá váljunk és fókuszáltak legyünk. Ha most lent van az energiaszinted, ez megugorhatatlannak tűnhet, de olvasd végig a feladatokat és látni fogod, hogy egyik sem igényel nagy energiabefektetést tőled, mégis hatékonyan fogja emelni az életkedvet, a motiváltságot.
Energikusabbá válni, de hogyan?
Érdemes minden nap foglalkozni magunkkal, hiszen az elménk arra válik nyitottá, amit rutinszerűen végez. A fásultság könnyen elérhető, ha nem kapunk olyan megerősítő, feltöltő, szeretetteljes impulzusokat, amelyek által értékesnek, energikusnak érezzük magunkat.
Itt az idő, hogy kimozdulj a megrekedésből!
Célok
Írj egy listát a hosszú távú céljaidról, majd bontsd le kisebb, elérhető lépésekre.
Ha a célod egy új nyelv megtanulása, kezdd azzal, hogy minden nap megtanulsz 5 új szót vagy egy rövid mondatot. Ragassz ki egy motiváló idézetet vagy egy képet a vágyott célról. Írd be a naptáradba, állíts be emlékeztetőt a telefonodra, hogy mikor fogsz foglalkozni az egyes ügyekkel.
Fektess energiát a kis lépésekbe!
Írj le minden reggel 3 dolgot, amit aznap mindenképp meg akarsz tenni önmagadért. Ezek legyenek reálisak és teljesíthetők.
Ahelyett, hogy energiahiányos állapotodban azt tűznéd ki, hogy ma rendbe rakod az egész lakást, válaszd azt, hogy ma letakarítod a konyhapultot és elmosogatsz. A kis sikerélmények motivációt adnak a továbbiakhoz és előbb-utóbb beindul a gépezet és egyre több mindent képes leszel megtenni.
Önjutalmazás
Tűzz ki magadnak apró jutalmakat a teljesített feladatok után. A jelentéktelennek tűnő feladatok után is.
Ha sikerült végigcsinálni egy nehéz munkanapot, engedélyezz magadnak egy pihentető fürdőt vagy egy kedvenc sorozatepizódot este. De ne csak átrohanj az eseményen, hanem maradj a jelenben, ne agyalj a problémákon. Az itt és most pillanatára koncentrálj, élvezd ki a jutalmadat. Tudatosítsd magadban, hogy ez most azért történik, mert valamit sikerre vittél.
Feltöltődés
Tervezz be rövid, de rendszeres szüneteket a nap folyamán. Sokkal produktívabb lehetsz, ha beiktatott szüneteket tartasz és nem csak a végkimerülés határán fordulsz el a laptopodtól. Ilyenkor tedd le a telefont, figyelj a légzésedre, vegyél mély levegőt, érezd, ahogy megtelik oxigénnel a tüdőd. Koncentrálj az itt és most pillanatára.
Állíts be egy 25 perces időzítőt (Pomodoro-módszer), és minden munkablokk után tarts pár perc szünetet. Ilyenkor nyújtózz, igyál egy pohár vizet, vagy lélegezz mélyeket.
Hála
Nap végén írj le három dolgot, amiért hálás vagy az adott napban. A hála érzése pozitív érzelmeket generál, ami jól jön ahhoz, hogy jobban érezd magad. Például jót beszélgettem, finom kávét ittam, elvégeztem egy feladatomat, 5 perccel korábban keltem fel.
A hála érzése segít szerencsésebbnek, elégedettebbnek érezned magad. Noha jelentéktelen feladatnak tűnhet, mégis nagy jelentőséggel bír.
A motiváció újra megtalálása vagy fenntartása nem túl bonyolult, és nem kell hozzá nagy energia, de tudatos odafigyelést igényel, hiszen szétesett a fókusz a napi megszürkült munkamenetedben. Ha ezeket a gyakorlatokat rendszeresen beépíted az életedbe, könnyebben átlendülhetsz a hétköznapok fáradtságán.
Laskai Nelli
NLP tréner, házassági tanácsadó
Borítókép: pexels.com