Felnőttként barátokat szerezni kihívást jelenthet, különösen, ha az ember magányosnak érzi magát. A barátok hiánya felnőttkorban gyakori, de nem kell örökre így maradnia. Az alábbiakban találsz néhány tippet és tanácsot, hogy hogyan szerezz új barátokat, ami hozzásegíthet ahhoz, hogy stabilabb lelkiállapotod, vidámabb hangulatod legyen. A baráti háló nem csak az értelmes időtöltésről szól, hanem szerepet játszik a boldogságérzet növelésében, a biztonságérzet kialakításában. Megélhetjük az elfogadottság, a szeretettség, a megtartó közösség erejét.

Azt tapasztalom, hogy a felnőttkori barátkozás egyik nagy gátja, hogy előítéletesek vagyunk, hogy van egy lista, akár a társkeresésénél, hogy milyen legyen az a személy, akivel több időt akarunk eltölteni. Persze, az azonos értékrend itt is fontos, de ne felejtsük el, hogy formálhatóak is vagyunk. És ez rendszerint a közösen megélt helyzetekből alakul ki. A kapcsolat ápolása során óhatatlanul elő fognak jönni az igények, ki mit szeretne tenni, hogyan reagál dolgokra, és jó esélyt látok arra, hogy megfelelően közölve ez pozitív változást tud hozni a barátság terén.

A magány érzése ellen

Ha magányosnak érzed magad, mert nincsenek barátaid, pedig jólesne mások társaságában beszélgetni vagy csak másokhoz csatlakozni, akkor itt az idő, hogy lépéseket tegyél a kialakult helyzet megfordításáért. A magány érzése nem ritka. Sok felnőtt küzd azzal, hogy megtalálja a helyét és új kapcsolatokra leljen. Az önbizalomhiány és az a félelem, hogy nem fogadnak el, gyakran gátló tényezők lehetnek, de emlékeztesd magad arra, hogy nem vagy egyedül ezzel az érzéssel. Sokan vannak hasonló helyzetben, és keresik a lehetőségeket arra, hogy kapcsolódjanak másokhoz.

A barátmentes életszakasz hossza megkeményíti az embert, egyre nagyobb elvárásai lesznek azt illetően, hogy egy barátságnak milyennek kellene lennie már a nulladik perctől, pedig a barátságokra is igaz, hogy az összecsiszolódásnak idő kell. Megismerni a másikat, helyzetekbe kerülni, amelyben megmutatkozik az az énje vagy működése, ami alapján vagy kialakul az összhang vagy sem, vagy formálható egymáshoz a két ember vagy sem. De ezek az ismerkedési, összecsiszolódó szakaszok sosem kidobott időveszteségek, hiszen jelentős információt kapunk mindeközben arról, hogy mi magunk milyen módon működünk, kik vagyunk, mennyire vagyunk elkötelezettek, érdeklődőek, nyitottak a másik ember iránt.

Facebook csoportok, offline klubok

Az egyik leghatékonyabb módja az új barátságok kialakításának az, ha olyan csoportokhoz vagy klubokhoz csatlakozol, amelyek érdeklődési körödnek megfelelnek. Legyen szó könyvklubról, sportcsapatról vagy művészeti körökről, ezek a helyek nagyszerű lehetőséget nyújtanak arra, hogy hasonló érdeklődésű emberekkel találkozz. Ne félj kérdezni, beszélgetést kezdeményezni vagy meghívni valakit egy kávéra a találkozók után. Arra ösztönözlek, hogy próbálj nyitott, szemlélődő lenni, és ne akard bedobozolni az embereket az előítéleted szerint. Hagyj időt arra, hogy megismerd őket, és megismerhessenek téged is.

Önkéntesség, jótékonyság

Az önkéntesség nem csak a megsegített közösség számára hasznos, de remek lehetőség is arra, hogy új emberekkel ismerkedj meg, ráadásul ha ez a terület közel áll hozzád, akkor itt biztosan hasonló jószándékú, energiájukat és idejüket nem sajnáló emberekkel fogsz találkozni. Legyen szó állatmenhelyi munkáról, idősek otthonában való segítségről vagy jótékonysági rendezvényeken való részvételről. Kérdezd meg tőlük, hogy milyen egyéb önkéntes munkát végeztek már, beszéljétek meg a korábbi tapasztalatokat.

Munkahelyi barátság

A munkahelyeden is új barátokat szerezhetsz, noha nem mindig szokott sikerrel járni. Ez egy nehéz pálya lehet, munkahelytől függően, de itt sem kell félned a kezdeményezéstől. Kezdd el építeni a kapcsolataidat azzal, hogy részt veszel közös ebédeken, kávészüneteken vagy céges rendezvényeken. Keresd a lehetőségeket a közös projektekre és beszélgetésekre. Az őszinte érdeklődés és a nyitottság segíthet abban, hogy mélyebb kapcsolatokat alakíts ki kollégáiddal. Próbálj meg lassan haladni, nem elárasztva a másikat a saját gondjaiddal, történeteiddel, és felé is az általánosabb témától érdemes haladni a személyes kérdések felé.

Tanulj meg nyitottan, asszertíven, érdekesen kommunikálni

A kapcsolatok építése nem megy egyik napról a másikra. A kapcsolatépítő kommunikáció nehéz lehet, ugyanakkor tanulható. Egyrészt az önfejlesztéssel, másrészt a kommunikációs technikák elsajátításával. A beszélgetőpartnerek nagyjából azonos arányban osztanak meg vagy kérdeznek egymástól, nem feltétlenül előnyös, ha csak magunkról beszélünk, vagy ha már-már vallatás áldozatává válik a partner. Az értő figyelem, a konfliktusmentes igénykifejezés nagy segítség ezekben a helyzetekben.

Ne gubózz be, éld az életed!

Ha nem begubózva éled az életed, ha nyitott vagy a világra, akkor előbb-utóbb találkozni fogsz emberekkel, akik szívesen töltenek időt a társaságodban. Ha nem zsörtölődsz egyfolytában, ha nem kritizálsz folyamatosan másokat, hanem nyitott a hozzáállásod az embertársak felé, ha tudod jól érezni magad a jelenben, akkor a kisugárzásod be fogja vonni mások tekintetét. Az emberek szeretnek boldog, jókedvű társaságban lenni, így ha kedvesebben, nyitottabban állsz a világhoz, és nem csak a négy fal között ragadva éled az életed, akkor óhatatlanul szert teszel baráti kapcsolatokra.

Az új barátságok kialakítása felnőttként időt és energiát igényel, de a pozitív kapcsolatok és élmények sokat segíthetnek a magányérzés leküzdésében. Légy bátor, nyitott és kezdeményező, és idővel megtalálod azokat az embereket, akik valóban közel tudnak kerülni hozzád.

Ha úgy érzed, segítséggel gyorsabban kilábalsz a magányos, barátok nélküli életviteledből, akkor a tanácsadás menetéről itt tudsz olvasni. Szeretettel várlak!

Laskai Nelli
NLP tréner, házassági tanácsadó

Borítókép: pexels.com

Szeretném bemutatni az új könyvemet. Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak. Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!