Miként a világban a jó és a rossz élmények együtt vannak jelen, ezért néha mélypontra kerülsz. Mindent borúsan látsz, nehezen aktiválod az energiádat, leginkább nem érdekel semmi. Talán visszacsúszol valamiféle áldozatszerepbe is, ami még jobban lenn tart a mélyben. Nyugodj meg, ilyen helyzetek nem csak téged találnak meg, igen sokan, igen gyakran futunk bele ebbe.

A lelki békével élők számára sem csak jóból áll a világ. Ugyanúgy jelen vannak számukra is a nehéz helyzetek, a fájdalmas pillanatok, de nem ragadnak meg a felszínen, hanem valami mélyebb szintre buknak alá, ahol stabilitást találnak maguknak a nehéz feladatok idején.

Kapaszkodók nehéz helyzetekre

  • Van olyan ismerősöm, aki „karmaként” értelmezi az ilyen pillanatokat és elfogadással engedi át saját magán – a fejlődésre koncentrálva.
  • Vannak, akik eleve elrendelt helyzeteket olvasnak ki a nehézségeikben és egy felsőbb erő kegyelmében bízva élik meg – ennek így kellett lennie, a sorsszerűség elfogadására koncentrálva.
  • És van olyan ismerősöm is, aki egy sötétebb időszakban sírva engedi magát bele a mély érzésekbe – és annak elfogadásából merít erőt, hogy az életben nem lehet mindig jól járni.

Mindannyiunknak megvannak a nehéz helyzetekben alkalmazandó megoldásai, csak néha automata üzemmódban igyekszünk túlélni, a tudatosság hiányával. Úgy reagálunk, ahogyan szoktunk, és nem hívunk be valami más megoldókulcsot, pedig a tudatos jelenlét a nehéz időszakokat is képes könnyebbé tenni.

Változtassak vagy elfogadjak?

Az adott nehéz helyzetedben felmérheted, hogy milyen ráhatásod van rá. Meg tudod-e szüntetni azt a körülményt, vagy inkább az elfogadás irányába jobb lépned a boldogságod érdekében? Valamit biztosan tudsz tenni, nem vagy sarokba szorítva. (Ha nem boldogulsz egyedül egy nyomasztó helyzet megoldásával, kérj segítséget. Az nem a gyengeség, hanem az erő jele.)

Ahogy Wayne Dyer mondta: Ha megváltoztatod azt, ahogyan a dolgokra tekintesz, akkor a dolgok megváltoznak.

A viszonyítási pontjaink sokat ártanak vagy segítenek az érzésvilágunk kialakításában, hiszen nem mindegy, hogy mihez viszonyítva vonunk le következtetést. Sajnos igaz a mondás, miszerint mindennél van rosszabb (és persze jobb is).

Túl sok a feladat vagy én vagyok gyenge?

A minap arról beszélgettem egy barátommal, hogy vajon túl van-e terhelve valóban, vagy csak most nem bír semennyi terhelést sem. Ahogy a terhelési szintet próbáltuk mérni, arra jutottunk, hogy ez így zsákutcába fog bennünket vinni, hiszen összetett a dolog. Kinek mi a sok? Milyen testi-lelki állapotban van épp az egyén? Nem fogjuk tudni meghatározni, hogy valóban sok-e a feladat vagy épp mennyire nehéz. Az egyetlen biztos pont az az ő érzésvilága. Ha túlterheltnek érzi magát, pihenhet, rendszerezhet, segítséget kérhet. Ha ideges lesz a sok feladattól priorizálhat, listát pipálhat, meditálhat.

Az ő kapaszkodója az lett, hogy a stabil lelki egyensúlyra törekvés jegyében elfogadja, hogy ez az életszakasz ennyi tennivalóval jár, praktikus mankókat keres a feladatainak rendszerezéséhez, megoldásához és minden nap tesz önmagáért valamit, ami lazítani tud a napján. Mentális lazítás (meditáció, mindfulness gyakorlatok, szép gondolatok) és fizikai lazítás (pilates, futás, masszázs).

borítókép:pexels.com

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!