Egyes extrém párkapcsolati dinamikán kívül nehéz egyértelműen eldönteni a feleknek, hogy van-e közös jövőjük. Talán a legnehezebben kimozdítható megrekedéseket azok okozzák, amikor egy kapcsolat nem annyira élhetetlen, hogy minden áron kilépjen belőle valaki, de annyira nem is kielégítő sem érzelmileg, sem szellemileg, sem testileg, hogy minden további nélkül benne maradjon.
A család, mind védendő érték általában visszatartó erő ahhoz, hogy meggondolatlanul vessen véget valaki a kapcsolatának, ugyanakkor előkerül az a kérdéskör is, hogy vajon az egyén boldogsága, nyugalma előrébb sorolandó-e a család egybentartásánál. Persze, a kérdésre a válasz ennél bonyolultabb is lehet, hiszen az embert sokösszetevős motiváció mozgatja a továbblépés és a maradás irányába is.
Válni vagy maradni kérdések
Noha számtalanszor érkezik felém a kérdés, hogy egy kapcsolatnak van-e jövője vagy sem, egy párkapcsolat jövőjének megítélése sosem könnyű feladat, hiszen érzelmek, remények és gyakran félelmek is befolyásolják, illetve az anyagi lehetőségek is nehezíthetik a tisztánlátást.
Azonban néhány kérdés megválaszolása segíthet abban, hogy elinduljon benned az érzéseid, gondolataid letisztázása.
Boldoggá tesz a kapcsolat? Jól vagy, megvan a lelki egyensúlyod a párod mellett?
Figyeld meg, hogy összességében boldognak érzed-e magad. Természetesen minden kapcsolatban vannak nehézségek, de ha gyakrabban érzed magad szorongónak vagy elégedetlennek, érdemes elgondolkodnod azon, hogy mi okozza és mi az, amit te tudsz tenni a javulás érdekében, és mi a párod része ebben. A kettőtök dinamikáját sok minden befolyásolja, jó, ha ezzel tisztába kerültök mindketten.
Van közös jövőképetek?
Ha hosszú távon máshogy képzelitek el az életeteket – például az egyikőtök családot szeretne, a másik nem –, az komoly konfliktusokat okozhat. A közös célok és értékek alapvetően befolyásolják egy kapcsolat jövőjét. Ha valaki inkább a házon belül szeretne közös programokat, míg a másik félnek az a fontosabb, hogy kimozduljanak otthonról, akkor ez a blokk közös, rugalmas együttműködés nélkül nem igazán működtethető hosszú távon.
Megvan a kölcsönös tisztelet?
A tisztelet és a támogatás a stabil kapcsolat alapja. Ha folyamatosan alábecsülnek vagy nem érzed magad megbecsülve, az intő jel lehet, mint ahogyan az is, hogy te hogyan állsz a partnered megbecsülése, elismerése tekintetében.
Együtt dolgoztok a nehézségeken?
Egy jó kapcsolatban mindkét fél hajlandó erőfeszítéseket tenni a problémák megoldásáért. Ha csak az egyikőtök próbálkozik, az hosszú távon kimerítő lesz és a megerősítő viszontgesztusok hiánya fokozatosan letöri a lelkesedést, a törekvést és egyre növekedni fog a távolodás.
Figyelj az érzéseidre és a kapcsolat dinamikájára, a saját és a társad rugalmasságára, változtatási hajlandóságára, mert a saját életedről a döntés végül a te kezedben van. Fontos, hogy őszinte légy önmagaddal. Ha kell segítség a letisztult gondolatok, érzések feltérképezéséhez, a tanácsadásról ITT tudsz olvasni.
Laskai Nelli
házassági tanácsadó, NLP tréner
borítókép: pexels