woman-506120_960_720.jpgAnyukák egymás között gyakran kitárgyalják, hogy mi az, ami nem működik, ami nem jó otthon. Panaszkodnak, segítséget várnak, vagy épp már azt sem, csak megállapítják, hogy sehol sem jobb a helyzet, egyik házasság sem fenékig tejfel, mindenkinél adódnak hiányosságok. Lehet, hogy azt is elhiszik, hogy a házasság csak ilyen módon tud működni, ez a természetes jellemzője.

Van, ahol egyedül a szex működik, minden másban konfliktus van, van ahol, pont az a terület nem megy, pedig szeretik egymást. És ez egy lényeges kérdés: miért nem működik a szexuális élet, ha a párkapcsolat többi területe kiváló? Talán a gyermek megléte az oka? Talán a hosszú idő, amit együtt töltöttek el? Talán ráuntak egymásra? Lehet, hogy önértékelési probléma áll mögötte?

Mindegyik igaz lehet.  Ám, kár sok időt tölteni a múltban. Inkább azt lenne jobb megnézni, hogy mit lehet tenni a jelenség ellen, illetve azért, hogy minél jobban visszahozza a pár a vágyat a kapcsolatukba.

A szeretkezés egy csoda. Két ember megnyitja a lelkét egymás felé, akarják azt az élményt, azt a feltöltődést, amit egymásnak nyújtani tudnak abban a privát, kétszemélyes térben. Ha ez a nyitottság blokkolódik, akkor ez a terület nem fog működni.

Mi blokkolhatja egy egészséges anyuka szexuális vágyát? Például:

  • Sérelem a társa felé. Neheztel valamiért, amit nem tudott megbocsátani. Áldozatként tekint magára.
  • Túl közel vannak egymáshoz, mintha csak a legjobb barátok lennének. Nem áramlanak a férfi – női energiák.
  • Kialakult a birtoklás tudata. Ami már megvan, az után nem vágyódunk, hiszen már a miénk.
  • Nem tartja magát vonzónak, attól fél, hogy leértékelést kap.
  • Elég törődést kap a gyermekektől, így nem vágyik érintésre, szeretet kifejezésére a férjétől.
  • Túlzott fáradtság a napi munka, házvezetés, gyermekgondozás során.
  • Aggodalom, bizalmatlanság, bizonytalanság az élet felé.

Ha ez a spirál elindul, és a meg nem értés folytán a pár beleáll a játszmákba, akkor egyre tágabb lesz az űr kettejük között.

A jelenség meg nem értése miatt előfordul, hogy a férfi kudarcnak éli meg a visszautasítást, a kezdeményezés hiányát. Egy ideig csak nyeli a sérelmeket, majd hangot ad neki, esetleg vesz egy csinos fehérneműt, epret és tejszínhabot, hogy hátha oldódna a helyzet, ami rádob még egy lapáttal, mert azt üzeni: neked kell ezt megoldanod, csábíts el, baby! Ezzel még mindig nem tárul ki a nő lelke, maximum a békesség kedvéért eleget tesz a férje kívánságának. Ha még több idő telik el erotika és intim együttlét nélkül, akkor a férj meglehet, hogy a saját szerethetőségét valaki más oldalán kezdi el keresni. De lehet ez másképp is.

Mit lehet tenni mégis?

Először is dönteni kell. El kell dönteni mindkét félnek, hogy ezt a helyzetet szeretettel, odafigyeléssel és felelősségvállalással (amiben nekem kell változni, azt megteszem) megoldják. Ez kizárja, hogy személyes sértődések színtere alakuljon ki.

Nem a szexuális problémát akarják megoldani, hanem az érdeklődő, vidám, független légkört megteremteni kettejük között. A feleség eldönti, hogy akar érintést, közelséget, nyitottságot adni a férjének. A férj pedig eldönti, hogy partner lesz abban, hogy a feleség visszataláljon arra a csodálatos összhangra, ami régen megvolt még közöttük. De ez nem azt jelenti, hogy a hálószobára koncentrálódnak, és amikor heti egyszer le tudják passzolni a baby – sitternek a gyereket, akkor gyorsan egymásnak esnek. Ez azt jelenti, hogy amikor nincsenek a gyerekkel, akkor időt és teret fordítanak arra, hogy újra mindenki jól érezze magát a bőrében, és csak utána koncentrálnak a szexuális érintkezésre.

Ki lehet szakadni a megszokásból közös éttermi ebédekkel, napközbeni telefonhívásokkal, szexuális tartalmú csetbeszélgetéssel, vidám közös minőségi időtöltéssel, közös projektekkel. Jó, ha újra olyan tisztelettel tudnak a felek beszélni egymással, mint a kezdetekkor, vagy mint ahogyan egy fontos üzleti partnerrel beszélnének.Nem a szexuális együttlét kapja a hangsúlyt, hanem a vágy megszületése. A vadászat, a macska – egér játék. Minden, ami benne van az érzésben, hogy bármikor elveszíthetjük egymást.  Akár ki is lehet jelenteni, hogy ezen alkalmakkor nem kerülhet sor szexuális együttlétre. A tiltott, a megszerzendő dolog mindig izgalmas.

Hogyan érzi jól magát valaki a bőrében?

Ha vidám, ha önmaga lehet, ha nem sürgetik, hanem odafigyelnek rá. Ha azt érzi, a párja örömmel van vele, és nincs elvárással felé. Ha mesélhet a terveiről, a vágyairól, és érdeklődve figyelik őt.  Ha kiszakadhat a gondoskodó anya szerepből, és szabadságát megélheti.

Ha a kellemes légkört rendszeresen sikerül megteremteni, ha a pár új szemmel tud nézni egymásra, és valóban akarják a másik érintését, közelségét elvárások nélkül, akkor a megfelelési kényszer elmarad, és mindkét ember jól érzi magát a bőrében. Szeretve érzik magukat és a szexuális élet is helyrejön.

Minden egy vággyal kezdődik, amit egy döntés követ. Ez után már csak a megvalósítás marad hátra.

Párkapcsolat- javító, boldogság- növelő írásokért kattints a blogra.

Köszönöm, hogy velem voltál. Ha úgy érzed, van ismerősöd, akinek hasznos ez a cikk, küldd el neki, vagy oszd meg a közösségi oldalon.
Legyen örömteli napod!

Laskai Nelli

házassági tanácsadó, életöröm tréner
A Boldognak Lenni (párkapcsolat-javító, önbizalom-erősítő) Könyvek szerzője

Szeretném bemutatni az új könyveimet.

Az önbizalmadért

Ezt az e-bookot azért írtam, mert tudom, milyen érzés elveszve lenni, és azt is tudom, hogy van kiút. Ha én képes voltam újra hinni magamban, akkor te is képes vagy rá. Az önbizalom nem egy elérhetetlen cél, hanem egy folyamat, amelyet te is elindíthatsz, akár már ma.

Ez a könyv segít, hogy te is megtapasztald azt a felszabadító érzést, amikor már nem csak éled az életedet, hanem igazán élvezed is.

Pároknak

Az Újra igen! olyan technikákat, gyakorlatokat tartalmaz, ami segíteni tud abban, hogy jobban kezeld a stresszt, el tudj lazulni, megértsd a párkapcsolati működésedet, miért és hogyan választasz partnert magadnak.

Megoldásokat mutat be egyes párkapcsolati problémákra, és segít felismerni a bántalmazó kapcsolatot. A feladatlapok segítségével fel tudod mérni, hogy milyen kötődési stílusod van, hogy áll most a párkapcsolatod és a 10 héten át végezhető közeledést segítő programmal javíthatod, erősítheted a kötődést közted és a párod között. Kattints a képre, és nézd meg, mit találsz a könyvben!

Hallgasd meg a podcast adásokat is!